Książki

  • Sz. Serwatka, M. Mucha, współpraca P. Kassák
    15th Air Force Z ziemi włoskiej do polskiej
    seria "Lotnicze Dziedzictwo 2003" nr 5, Biuro Usług Komputerowych Stanisław Smaga, Dębica, czerwiec 2003

    Kiedy na początku lat 90-tych zainteresowaliśmy się amerykańskimi samolotami nad Polską, nie wiedzieliśmy jeszcze, że przyjdzie nam się zmierzyć z tak wieloma historiami związanymi z tymi maszynami i ich załogami. Traktowaliśmy wtedy nasze hobby jako przygodę, która przybliży nas do wspaniałych Latających Fortec, Liberatorów, Mustangów i Lightningów. Z czasem, w miarę poznawania losów ich załóg, beztroska ekscytacja zaczęła ustępować miejsca poważnej zadumie. Szybko przestaliśmy zazdrościć pilotów myśliwców i strzelcom bombowców. Dowiedzieliśmy się bowiem, jakie ogromne ryzyko, silny stres, wielki niepokój i straszny ból po stracie przyjaciół stały się udziałem ludzi dziś już starszych, a wtedy zaledwie młodzieńców mających niewielkie pojęcie o dorosłym życiu. Dla nazbyt wielu spośród nich samoloty naszych marzeń były towarzyszami ich ostatnich chwil na tym świecie. Wszystko to sprawiło, iż nasze hobby traktujemy obecnie przede wszystkim jako misję, której celem jest upamiętnienie poświęcenia i ofiary amerykańskich lotników w ich walce nad Polską i o Polskę. Nasz dług, jaki mamy wobec tamtego pokolenia, spłacamy spisując losy załóg, odwiedzając wspólnie z weteranami miejsca związane z ich wojennymi dziejami i szukając dla nich choćby drobnych fragmentów rozbitych maszyn. I choć opisaliśmy w tej książce historie zaledwie kilku załóg, niech będzie ona hołdem wszystkim amerykańskim lotnikom walczącym podczas drugiej wojny światowej nad naszą ojczyzną. Niech będzie wspomnieniem czasów, kiedy dorosłość osiągało się szybko, w ogniu wroga, w obliczu śmierci. Czasów, gdy zwykłe spełnianie swoich obowiązków wymagało niezwykłej odwagi, a ludzie stawali się bohaterami wcale tego nie pragnąc.


  • Sz. Serwatka
    452nd Bomb Group, 8th Air Force 8th Air Force 15th Air Force Białe gwiazdy nad Europą
    Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lotników Amerykańskich w Worońcu, Warszawa, 2000

    Broszura ta została wskrzeszona przy okazji renowacji strony internetowej Aircraft Missing In Action Project, zajmującego się dokumentowaniem działań lotnictwa USA nad Polską podczas II Wojny Światowej.

    Osoby, które miałem zaszczyt i przyjemność poznać, sprawiły, że tę historię będę pamiętał do końca moich dni. Oprócz amerykańskich weteranów lotnictwa, poznałem weteranów Oddział Partyzancki 34 Pułku Piechoty AK, bardzo dzielnych, serdecznych i otwartych ludzi. Ci byli partyzanci przeszli przez piekło wojny i komunistycznego terroru, ale w żadnym z nich nie zobaczyłem nigdy zgorzknienia czy smutku. Biła w oczy ich wzajemna więź, solidarność i pogoda ducha.

    Ogromna większość z nich już odeszła, ale zostawili po sobie wspomnienia i wspaniały pomnik pod Worońcem. Pamiętajmy o nich zawsze.




  • P. Kassák
    8th Air ForceAn Ordinary Day in 1945
    Mushroom, 2006

  • P. Chorążykiewicz
    15th Air Force Warplanes over Southeastern Poland
    Part One: the Slaughter of Stukas on 25 July 1944

    2004

  • redakcja R. Panek i K. Wielgus
    459th Bomb Group, 15th Air Force 8th Air Force 15th Air Force Liberator w Gorcach
    Lotnicze Dziedzictwo 2003, tom 4
    Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, 2001

  • redakcja R. Kowalski i K. Wielgus
    8th Air Force 15th Air Force Lotnicza historia, archeologia i tradycja miejsca
    Materiały z konferencji naukowej, Nowy Targ 13-15 września 2002